جزئیات وبلاگ

روستای تاریخی گنزق سرعین

روستای تاریخی گنزق در سه کیلومتری شهر سرعین واقع شده است. این روستا قدمتی دیرینه دارد و از قدیم راه ارتباطی سرعین به اردبیل به شمار می رفته و غارها و دخمه‌های تاریخی و زیرزمینی آن از گذشته تاکنون مورد توجه گردشگران به ویژه توریست های خارجی قرار داشته است.


روستای کوهستانی گنزق بافتی متراکم، طرحی منظم و الگوی شطرنجی دارد. خانه‌های صخره‌ای و زیرزمینی که ابعاد متنوع و استقراری ناهمگون دارند. از ویژگی های اصلی این روستا به شمار می‌روند برخی از این خانه‌ها دارای روزنه و نورگیر استوانه ای و برخی دیگر دایره ای شکل و یا غیر هندسی هستند.
در این خانه های صخره ای طاقچه هایی با طاق‌های قوسی یا کنده کاری تعبیه شده است. نمونه نزدیک به این نوع خانه‌ها را می‌توان در بافت سنتی روستای میمند در استان کرمان دید.

غارهای دستکند گنزق در سراشیبی تپه ای به صورت زیرزمینی و با اشکال مختلف حفاری شدند و جنس این غارها از سنگهای رسوبی و ماسه فشرده است.
براساس یافته‌های باستان شناسان، قدمت غار های روستای تاریخی گنزق، هزاره اول قبل از میلاد است که به دو قسمت یکی بر روی بستر تپه طبیعی و دیگری به صورت پراکنده در دامنه و داخل روستای قدیم گنزق واقع شده است و قدیمی ترین آثار معماری یافت شده در این مجموعه تاریخی مربوط به دوره اشکانی است.

با سفر به شهر سرعین می توانید در مسیر از این روستای تاریخی و دیدنی هم دیدن کنید و در نهایت با اقامت در یکی از هتل های سرعین و رزرو آن از طریق سایت سرعین 118 از تفریحات و جاذبه های گردشگری شهر سرعین هم استفاده کنید.

5fce2dd6ce38d752fe7c52d3

نظرتان را بنویسید

مقایسه ملک
ملکی را برای مقایسه اضافه کنید.