جزئیات وبلاگ

روستای حیران و گردنه حیران

روستای حیران و گردنه حیران

روستای حیران و گردنه حیران در مسیر اردیبل به آستاراقرار دارد که در ادامه مفصل در موردش حرف میزنیم! در جاده آستارا به اردبیل، منطقه زیبا ورویایی به نام گردنه حیران است.

روستای سرسبز وبکر حیران در35 کیلومتری غرب شهرستان آستارا و 80 کیلومتری شهرستان سرعین اردبیل به وسعت 2100 هکتار قرار دارد. روستای حیران در میان کوههای پوشیده از جنگل و دره‌های کم عمق واقع شده و رود آقچای از این دره عبور می کند. در این روستا  تعداد 80  خانوار زندگی می کنند و آب و هوای ییلاقی با طبیعت بکر و لذت بخش آن بسیاری از گردشگران را در فصول گرم سال مجذوب خود و جاده بی نظیرش می‌کند.

کشاورزی شغل اصلی اهالی روستای حیران در حوالی شهرستان سرعین اردبیل می باشد، در سال‌های اخیر گردشگران زیادی از اقصی نقاط دنیا در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر می‌کنند، به همین دلیل، اهالی، رستوران ها و مغازه هایی را درکنار جاده حیران برپا کرده‌اند که هم به مسافران خدمت رسانی می‌کنند و هم راهی برای کسب در آمدشانمی باشد.

این منطقه از یک سمت به کوه‌های با پوشش انبوه جنگلی بسیار زیبا، و از طرفی دیگر به دره‌ای با عمق نه چندان زیاد و بی نظیرکه در میان آن رودخانه زیبای ارس عبور می‌کند، مشرف است. رودخانه ارس که از این دره عبور می نماید در واقع تعیین کننده خط مرزی بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان است.

اینکه گردنه حیران را زیبا و رویایی می‌دانند دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل آناین است که اکثر مواقع این گردنه زیر ابری از مه پنهانمی باشد که بسیار منظره متفاوتی را رغم زده است.

مناظر جنگلی و بکر هم از زیبایی‌های دیگر آن است . در دره‌های اطراف گاوهایی را در حال چرا در مراتع می توان دید که طبیعتی زیبا و بی نظیررا رقم زده‌اند. کندوهای عسل نیز منظره ای زیبا در این منطفه ساخته اند.

در میانه این گردنه صعب العبور می توان روستای زیبایی به نام روستای حیران را مشاهده کرد که از جاذبه‌های گردشگری اردبیل می‌باشد.

با توجه به زیبایی این منطقه و پتانسیل جذب گردشگر خوشبختانه سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه ایجاد اقامت گاه‌های گردشگری در این ناحیه آغاز شده است که امیدوارم به صنعت گردشگری رونق بیشتری ببخشد.

روستای حیران و گردنه حیران
روستای حیران و گردنه حیران

مسیر گردنه حیران

مسیر گردنه حیران را باید به‌ عنوان یکی از رویایی ترین مسیرهای جاده ای دانست که در کشورزیبای ما ایران وجود دارد. مسیری پرپیچ‌ وخم و رویایی با منظره ای از جنس طبیعت بکر که نمئمنه ان در هیچ جای دنیا نیست که از درون جنگل‌های هیرکانی شمال می‌گذرد و سرسبزی آن، چشم هر مخاطبی را نوازش می‌دهد. در طول مسیر گردنه حیران، افراد محلی این منطقه مشغول فروش محصولات کشاورزی و فرآورده‌های محلی مانند عسل و لبنیات و رستوران ای لوکس هستند.

download 1
مسیر گردنه حیران

جاذبه های گردشگری گردنه حیران

با توجه به طبیعت زیبا و هوای خنک گردنه حیران در نیمه اول سال، حیران به یک کمطقه توریستی و تفریحی تبدیل شده است. حالا دیگر حیران یک جاده ساده نیست و مسافران می‌توانند آنجا توقف کنند و از امکانات استفاده کنند.

تله‌کابین حیران

تله‌ کابین گردنه حیران چند سالی است که افتتاح شده و دارای ۳۰ کابین ۶ نفره معمولی و ۳ کابین ویژه است. هر چند طول تله‌کابین حیران زیاد نیست اما اختلاف ارتفاع زیاد آن را جذاب کرده که هر کسی می تواند لذت سفر به شمال کشور را با سوار شدن به این تله کابین چندین برابر کند.

ایستگاه تله‌کابین تقریبا در وسط‌های گردنه حیرانمی باشد. تله‌کابین بخشی از یک مجموعه تفریحی خصوصی است که هتل و رستوران های لاکچری حیران بخش‌های دیگر این گردنه جذاب و تفریحی است.

سورتمه، زیپ‌لاین و کارتینگ
در ایستگاه پایینی تله‌کابین یک سورتمه مارپیچ ساخته شده که از میان درختان و در ارتفاع بالا حرکت می‌کند. سورتمه سواری هیجان زیادی دارد که نوجوان‌ها و جوان‌ها عاشقش هستند.

اگر جرئت کافی داشته باشید به شما زیپ‌لاین حیران را پیشنهاد می‌کنیم. آویزان شدن از یک کابل و حرکت با سرعت بالا کار هرکسی نیست به ویژه در منظره هولناک حیران.

کمی آنطرف‌تر پیست کارتینگ حیران قرار دارد که پیچ‌های تند آن رانندگی شما را به چالش می‌کشد. البته خود جاده حیران کم از کارتینگ ندارد.

ویدئوی کوتاه از گردنه زیبای حیران

شما با سفر به شهر سرعین مقصد تابستانی بی نظیر با ابگرم ها می توانید در هتل ها و هتل آپارتمان های این شهر اقامت داشته باشید و ما در سایت سرعین 118 این امکان را برای شما فراهم کرده ایم که این هتل ها و بلیط های آبدرمانی ها را با تخفیف ویژه رزرو کنید و از هر جهت برای سفر خود اطمینان حاصل کنید.

همچنین شما می توانید جهت خرید املاک و و سرمایه گذاری مطمعن در سرعین با مشاوران سایت سرعین118 بصورت رایگان مشاوره عالی و مطمعن در زمینه املاک در سرعین، زمین در سرعین، آپارتمان در سرعین، خرید و فروش ملک در سرعین اطلاعات کافی را کسب نمایید.

نظرتان را بنویسید

مقایسه ملک
ملکی را برای مقایسه اضافه کنید.